Lebukott Andy Warhol: a NASA tudta nélkül küldhetett obszcén rajzot a Holdra

2025. április 02. 09:18

Hat művész titokban küldött mini kerámiatáblát a Holdra az Apollo–12 fedélzetén.

2025. április 02. 09:18
null

A Holdra szállás történelmi pillanatait általában tudományos vagy politikai diadalokként emlegetjük, de kevesen tudják, hogy az Apollo–12 küldetés során a művészet is helyet kapott a Hold felszínén, méghozzá nem is akárhogyan. Andy Warhol és öt másik kortárs művész egy apró, „Moon Museum” névre keresztelt kerámialapkán hagyta hátra nyomát az égitesten, méghozzá a NASA tudta nélkül – írta meg a Danny Dutch.

A bélyegméretű tárgy egy gerillaművészeti akcióként jött létre, és még ma is ott lehet a Holdon.

Az 1969-es holdra szállásokat követően, mikor az emberiség már nemcsak arra keresett választ, hogy lehetséges-e a Holdra lépni, hanem a tudományos kutatás is egyre inkább előtérbe került, Forrest Myers amerikai szobrász egy merész ötlettel állt elő. A NASA-t többször is megkereste azzal, hogy támogatnának-e egy művészeti projektet a Holdon, de válasz helyett csak hallgatást kapott. „Sosem mondtak nemet, de azt sem tudtam elérni, hogy egyáltalán mondjanak valamit” – emlékezett vissza Myers, aki ezért úgy döntött, hogy inkább egy gerillaakcióval viszi véghez tervét.

A művész az Experiments in Art and Technology (E.A.T.) nevű nonprofit szervezeten keresztül vette fel a kapcsolatot a Bell Labs mérnökével, Fred Waldhauerrel, aki technikai segítséget nyújtott. Waldhauer javasolta, hogy a műveket egy apró kerámialapba gravírozzák, hasonló technológiával, mint amivel telefonáramköröket készítettek. Így született meg a 1,3×1,9 centiméteres „Holdmúzeum”, amely hat művész alkotását foglalta magában:

  • Myers egy önmagába fonódó hurkot rajzolt;
  • Robert Rauschenberg egyetlen minimalista vonalat;
  • David Novros sötét négyzetén világos vonalak futottak át;
  • John Chamberlain áramkörre emlékeztető szimmetrikus mintát alkotott;
  • Claes Oldenburg stilizált Mickey egeret rajzolt;

végül Andy Warhol, aki már akkor is ismert volt nem éppen szabálykövető természetéről, a bal felső sarokba firkantott egy péniszt.

A Moon Museum New Yorkban őrzött példánya. Fotó: MoMA

Warhol rajza később művészetelméleti értelmezést is kapott, mivel a szignója kezdőbetűiből álló monogramot Myers szerint „bizonyos szögből egy startoló rakétának lehetett nézni”. Ugyanakkor „valószínűleg nem véletlen, hogy a rajzocska... sokkal több szögből látszott pénisznek”, így könnyen lehet, hogy Warhol szándékosan trollkodott az első holdbéli művészeti installációban. Talán nem véletlen, hogy a New York Times az 1969. november 22-i számában olyan fotót közölt a projektről, ahol egy ujj épp eltakarja Warhol rajzát.

A kerámialap titokban került az Apollo–12 fedélzetére. Miután Waldhauer elkészítette a lapkákat (16 vagy 20 darab készült belőlük), egyik példányát átadta a Grumman Aircraft egy mérnökének, aki vállalta, hogy elrejti a művet az űrhajó aranyszínű hőszigetelő rétegében – ez ugyanis a leszállás után a Holdon maradt. November 12-én Myers táviratot kapott John F. aláírással:

Your on’ a.o.k. all systems go – minden rendben, a rendszer működik, indulásra kész vagy”

Ez megerősítette: a Holdmúzeum eljutott rendeltetési helyére. A kerámiatábla jelenlétét a Holdon csak úgy lehetne biztosan igazolni, ha újra meglátogatnánk az Apollo–12 leszállóegységét. Erre azonban belátható időn belül nem kerül sor. Mégis, több NASA-technikus később beismerte, hogy apró személyes tárgyakat is elrejtettek a missziók során, így a Holdmúzeum jelenléte is több mint valószínű.

Nyitókép: PHOTO NASA/ AFP

***

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jack Reynor
2025. április 03. 00:00
Az interjúkészítőnek csak annyit kellene mondania, hogy mit akar, és én elismétlem utána. Azt hiszem, ez nagyon jó lenne, mert annyira üres vagyok, hogy nem jut eszembe semmi, amit mondhatnék. - ezt mondta Warhol az interjúkhoz való viszonyáról. A neki tulajdonított mondások nagy részét a szájába adták, például ezt: "Ha mindent tudni akarsz Andy Warholról, csak nézd meg a festményeim és filmjeim felszínét, és ott vagyok én. Hátrébb nincs semmi."
Jack Reynor
2025. április 02. 15:42
Warhol jó reklámgrafikus volt, mellette meg egy személyiségzavaros őrült. Alvás című sokórás filmje olyan, mint Tarbélabácsi mozijai. Warhol akarva akaratlanul a kortárs művészetről bemutatta, hogy a császár meztelen.
Cogito ergo sum
2025. április 02. 14:29
Neil Armstrong, amikor 1969 júliusában épp a Holdon császkált, akkor a felvételek tanúsága szerint még a következőt is mondta: „Sok szerencsét, Mr Gorsky.” De miért beszél már megint zöldeket??! Évekkel később elárulta, hogy miért. Gyerekkorában volt egy kedves szomszédja, Gorsky úr, annak pedig volt egy kevésbé kedves felesége. És a mi kis purdé Neilünk egyszer fültanúja volt annak, amikor Gorsky asszony azzal hitegette az urát, hogy akkor fog majd legközelebb lefeküdni vele, ha a szomszéd gyerek a Holdra jut. (Egyes verziók szerint nemcsak szimpla szex, hanem orális kényeztetés volt beígérve.)" Warhol csak tárgyiasította. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
kuzmics
2025. április 02. 11:33
Megérdemlik, akik ezt művészetnek tekintik. Ettől még sok komment is színvonalasabb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!